Technologia 3D w odbiornikach telewizyjnych — czy warto inwestować?

Wybór telewizora to niełatwa sprawa. Na rynku dostępnych mamy wiele modeli i marek odbiorników telewizyjnych, a każdy z nich zawiera przeróżne opcje zwiększające komfort użytkowania i poziom rozrywki. Jedną z ciekawych opcji, która w 2017 roku oficjalnie miała swój koniec, jest funkcja 3D w telewizorach. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zniknęła z rynku, ponieważ wciąż można zakupić i wypróbować wiele interesujących modeli odbiorników telewizyjnych zawierających tę technologię jako dodatek. Przed wydaniem pieniędzy na wymarzony telewizor z funkcją obrazu w 3D warto zastanowić się, czy naprawdę tego potrzebujemy i jak długo będziemy tego używać.

Opcja 3D w odbiornikach telewizyjnych nie jest główną metodą oglądania na nich telewizji. Traktowana jest raczej jako dodatek świetnie urozmaicający użytkowanie telewizora. W czasach popularności telewizorów 3D powstało kilka kanałów, emitujących programy w tej technologii, jednak ze względu na małą liczbę produkcji treści w 3D postanowiono nieodwołalnie je zamknąć i zdjąć z anteny. Obecnie do oglądania treści w technologii 3D wykorzystuje się odtwarzacz Blu-ray 3D, na który można zakupić filmy wyprodukowane specjalnie pod konsumentów wciąż wykorzystujących okulary 3D. Lista dostępnych filmów wciąż się powiększa, jednak już na ten moment można znaleźć na niej najnowsze bajki czy filmy.

Obraz trójwymiarowy, w przeciwieństwie od tego, który powszechnie znamy, jest obrazem przestrzennym. Widz jest w stanie rozróżnić odległość obiektów, głębie danej sceny i ma poczucie realizmu przedstawianego obrazu. Treści produkowane w technologii 3D w dużej mierze wykorzystują niedoskonałości ludzkiego oka. Obraz widziany przez człowieka jest rejestrowany pod różnym kątem za pośrednictwem dwojga oczu. Nałożone na siebie dwa obrazy tworzą efekt przestrzenności. Obecnie kamery automatycznie rejestrują i nakładają na siebie dwa obrazy, natomiast w post produkcji są one barwione przy pomocy algorytmów filtrów.

Obecnie technologia 3D dostępna jest wszędzie, na wyciągnięcie ręki. Niestety ze względu na zbyt małą roczną ilość treści produkowanych w tym formacie firmy bardzo szybko zaniechały dalszych inwestycji w tę technologię. Telewizja 3D oficjalnie nie ma już przyszłości, a na jej miejsce weszła nowa technologia, znana jako VR, czyli Virtual Reality. Na rynku wciąż jednak możemy spotkać wiele interesujących modeli telewizorów LCD/LED zawierających opcję oglądania w 3D. Jeśli masz ochotę na małe urozmaicenie i interesuje cię to, jak wygląda telewizja 3D, nie wydawaj na marne pieniędzy i przed zakupem odbiornika telewizyjnego 3D zapytaj sprzedawcę o możliwość przetestowania tej opcji. Wtedy łatwiej będzie ci zdecydować, czy jest to coś, czego naprawdę potrzebujesz.

Być może cię to zainteresuje: