Przewód ethernet

W dzisiejszych czasach bardzo ważny i przydatny jest szybki dostęp do sieci. Skutecznie możemy korzystać z Internetu w domu, biurze lub w szkole. Istotne jest to, iż najlepszą opcją jest zastosowanie kabli, które zostały zakończone złączem Ethernet. W tym artykule dowiesz się co to jest, do czego się przydaje oraz jakie są jego rodzaje. 

Co to jest przewód Ethernet? 

Dzięki przewodowi Ethernet urządzenia mogą komunikować się poprzez wspólny język sieciowy, który nazywany jest protokołem. Taką technologię w dzisiejszych czasach możemy zaobserwować w prawie każdym domu, biurze lub szkole, gdzie komputer pełni rolę głównego narzędzia pracy. Ten przewód został wynaleziony już w latach 70. XX wieku. Z roku na rok technologia rozwijała się, aczkolwiek nadal nie była ona wystarczająca. W późniejszych czasach powstawały skrętki, kable typu UTP, specjalne koncentratory oraz Switche. Były to przełączniki, których zadaniem było eliminowanie kolizji na łączach. Jeżeli kilka urządzeń zostało podpiętych do odpowiedniego portu to zagwarantowało ono taką samą transmisję danych do tych urządzeń. 

Jakie są rodzaje kabli Ethernet?

Kable Eathernet można podzielić między innymi ze względu na ekranowanie. Od niego zależy, jak wysoka jest odporność przewodu na zakłócenia, które wynikają z obecności innych kabli w pobliżu, lub silnego pola magnetycznego, które tam występuje. Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tego kabla – kabel UTP, kabel FTP oraz STP. Tabel UTP (Unshielded Twisted Pair) jest najtańszy i najbardziej popularny. Przeznaczony jest przede wszystkim do wnętrz pomieszczeń. Kabel FTP (Foiled Twisted Pair) często stosowany jest w sieciach, ponieważ zapewnia on większe bezpieczeństwo. STP (Shielded Twisted Pair) jest wykorzystywany głównie w przemyśle. Chroni on przed wpływem elektromagnetycznym, który jest bardzo szkodliwy. 

Czy każdy kabel Ethernet oferuje nam to samo?

Bez wątpienia nie każdy kabel Ethernet oferuje takie same możliwości. Przede wszystkim musimy zastanowić się jak bardzo chcemy mieć ją odporną na warunki zewnętrzne oraz jaką prędkość naszego Internetu możemy osiągnąć. Również musimy wiedzieć jaki rodzaj sieci jesteśmy w stanie stworzyć. Przewody ethernet dostępne na https://instalaudio.pl/category/przewody-przewody-ethernet.

Do czego wykorzystywane są kable Ethernet? 

Ten kabel jest w dzisiejszych czasach wykorzystywanie głównie do budowania wysokich jakościowo systemów audio. Jest on wykorzystywany pod Streamer, serwery muzyczne, serwery plików NAS, Switcha, streamingi oraz pliki lokalne FLAC. Możemy go zastosować również w telewizorach, komputerach, konsolach do Internetu lub sieciach lokalnych. Ten kabel idealnie nadaje się do instalacji podtynkowych oraz montażów powierzchniowych. 

Być może cię to zainteresuje: