Modelarstwo – Twój przepis na hobby

Modelarstwo to atrakcyjna branża, która – mimo rozwoju technologii informacyjnej – wciąż pozostaje ciekawą formą działalności człowieka a jednocześnie interesującą alternatywą dla spędzedzania czasu przed monitorem.

Modelarstwo – czyli co?

Celem modelarstwa jest odwzorowywanie rzeczywistości w odpowiedniej skali tak, by uzyskać niewielkie elementy, np. krzesła, domy, zegarki etc. Z reguły modelarstwo stanowi hobby dla bardzo skrupulatnych, którzy mają dość wolnego czasu, by oddać się przyjemności modelowania swojego mini świata. Ta dziedzina bywa jednak czasem traktowana jako sport. W modelarstwie istnieje również przestrzeń dla tych ponadprzeciętnych – tworzenie obiektów, które pełnią te same funckje, co ich pierwowzory.

kulka

Jakie są podstawowe rodzaje modelarstwa?

Kategorii jest bardzo wiele, stąd można być pewnym, że każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Istnieje cała masa rodzajów, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych typów, jest to: modelarstwo redukcyjne, figurkowe, kołowe, lotnicze, kosmiczne oraz wyszczególnienia przez wzgląd na materiał: modelarstwo kartonowe, zapałczane, plastikowe itp. Ucząc się modelowania warto spróbować różnych jego odmian i wybrać to, w którym czujesz się najlepiej.

dzban

Skąd pozyskiwać materiały?

Możesz uprawiać modelarstwo, wykorzystując bardzo różne, niekiedy mało intuicyjne materiały. Są to np. tektura, karton, drewno, metal, włókno węglowe czy włókno szklane. Szeroką gamę produktów niezbędnych w tej pracy znajdziesz w internecie lub specjalnych sklepach. Koszty „składników” bywają dość zróżnicowane, ale kto by oszczędzał na inwestowaniu w swoje hobby? Na początek rozwoju pasji do modelarstwa warto zaopatrzyć się w materiały modelarskie z tektury. Są one dostępne, łatwe w użyciu i dla większości z nas tektura nie brzmi obco. Łatwiej jest tworzyć modele z materiału, który po prostu znamy, wiemy jak zachowa się w danych warunkach i co możemy z niego wykreować. Dla lubiących wyzwania warto spróbować modelowania w twardszych substancjach, czyli np. drewnie czy metalu. 

Być może cię to zainteresuje: