Jaki telewizor wybrać?

Salon to miejsce rodzinnych spotkań, w którym spędzamy praktycznie większość wolnego czasu, jednak to właśnie telewizor jest centralnym punktem domu, zapewniającym rozrywkę wszystkim domownikom. Skoro urządzenie to ma być domowym centrum rozrywkowym dla wszystkich, warto zadbać o to, aby posiadało kilka przydatnych i praktycznych opcji, jeśli na przykład mamy w domu starsze i młodsze dzieci. Wybór telewizora w dużej mierze zależy od naszych preferencji i potrzeb.

Najważniejszą cechą charakterystyczną, a jednocześnie parametrem, każdego telewizora jest jego typ wyświetlacza. Dobrze dobrany wyświetlacz w znacznym stopniu może podnieść komfort użytkowania sprzętu telewizyjnego. Do wyboru mamy szeroką gamę wyświetlaczy, zaczynając od ekranów OLED, a kończąc na LCD/LED. Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się nieco z ogólną specyfikacją każdego z tych typów. Ekran typu OLED jest gwarancją głębokich kolorów, a w szczególności czerni oraz doskonałego kontrastu i naturalnego odwzorowania barw. Wyświetlacze z zastosowaną technologią LCD/LED mają trochę więcej wad, ponieważ czerń jest nieco wyblakła, a kolory są degradowane pod kątem. Mimo to wciąż są chętnie wybierane przez konsumentów, ze względu na szeroki wybór modeli i stosunkowo niską cenę za przeciętną jakość.

Wśród wielbicieli telewizorów panuje często błędne przekonanie, że im większy telewizor tym lepiej. W końcu czasem ciekawie jest poczuć się jak w kinie, będąc we własnym domu. W rzeczywistości najważniejsze jest to, aby dopasować wielkość telewizora, do wielkości naszego salonu. Przed dokonaniem zakupu warto zmierzyć, jak dużo miejsca mamy na zainstalowanie odbiornika i w jakiej odległości od niego umiejscowione będą miejsca siedzące, ponieważ w wielu przypadkach na tej samej odległości, podanej w metrach, różnice pomiędzy rozdzielczościami są praktycznie niezauważalne i może dojść do sytuacji, w której znacznie przepłacimy za rozdzielczość ekranu.

Jeśli telewizor ma posłużyć całej rodzinie, należy zadbać o to, aby każdy był zadowolony. Na rynku dostępnych jest wiele odbiorników telewizyjnych z dodatkowymi opcjami, takimi jak nagrywanie programów, czy dostęp do platform umożliwiających oglądanie seriali i filmów za jednym kliknięciem guzika na pilocie. Świetnym rozwiązaniem i ciekawym urozmaiceniem może być opcja Smart TV, która umożliwia korzystanie z Wi-Fi, przeróżnych aplikacji i daje możliwość synchronizacji telewizora ze smartphonem.

Aktualnie na rynku dominują nowoczesne telewizory z ekranami LCD lub OLED, wyświetlające obraz w przeróżnych rozdzielczościach oraz wyposażone w dodatkowe opcje typu Smart TV. Wybór idealnego telewizora dla całej rodziny nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak gdy sprecyzujemy swoje potrzeby już na samym początku, znacznie ułatwi to poszukiwania. Podając pożądane parametry specjaliście w sklepie ze sprzętem RTV, sprawnie i precyzyjnie pomoże ci dobrać idealny odbiornik do twojego salonu, który posłuży wszystkim domownikom przez długie lata.

Być może cię to zainteresuje: