Jak wybrać lornetkę noktowizyjną?


Dzięki lornetce noktowizyjnej, zwanej inaczej noktowizorem, możliwe jest lepszej jakości widzenie w ciemnościach. Noktowizor może również stanowić środek zastępczy za inne źródła światła. Ten rodzaj sprzętu doskonale sprawdzi się do obserwacji zarówno w zimowe, szare dni jak i w późne pory, po zmroku, dlatego stosowany jest głównie przez wojsko, myśliwych, służby leśne, straż graniczną, przyrodników, detektywów czy pracowników ochrony. Dowiedz się więcej o lornetkach noktowizyjnych w artykule.

Działanie lornetki noktowizyjnej

Ludzkie oko potrzebuje dość sporego natężenia światła, aby odwzorować obraz na siatkówce, dlatego widzimy źle po zmroku lub gorzej – w pochmurne dni, a z pomocą przychodzi nam noktowizor, którego mechanizm opiera się na skupianiu światła oraz dodatkowym wzmacnianiu go, aby umożliwić wyraźne dostrzeżenie obiektów nawet w nocy. Możliwe jest to dzięki alternatywnym źródłom światła takim jak blask księżyca czy gwiazd, na które szczególnie wyczulony jest mechanizm lornetki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki noktowizyjnej?


Szukając odpowiedniego modela noktowizora, (https://elektromaniacy.pl/pol_m_Optyka_Lornetki-371.html) warto przyjrzeć się kilku istotnym cechom, które mają ogromny wpływ na komfort użytkowania oraz efektywność sprzętu. Wśród nich znajdują się takie parametry jak:
rozmiar oraz waga – jeśli zamierzamy szybko przemieszczać się ze sprzętem, to warto wybrać lekkie i poręczne modele;
trwałość oraz odporność na uszkodzenia – trwałość obudowy ma szczególne znaczenie w takich profesjach jak np. militaria;
długość działania baterii – tutaj mamy do wyboru sprzęty, których bateria pracuje w różnym przedziale czasowym. Generalnie waha się on w granicach od 3 do 10 godzin. Musimy więc wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim nasze oczekiwania;
jakość i zasięg obrazu – w tym przypadku również liczą się nasze indywidualne preferencje oraz możliwości finansowe;
dodatkowe funkcje – mogą okazać się pomocne. Tutaj wyróżniamy np. nowoczesne technologie takie jak powłoka antyrefleksyjna umożliwiająca poprawę jakości rejestrowanego obrazu.

Przy współpracy: https://elektromaniacy.pl

Być może cię to zainteresuje: